Nigeria

Nigeria jest najludniejszym krajem Afryki Zachodniej, leży nad Zatoką Gwinejską. Graniczy z Nigrem, Czadem, Kamerunem oraz Beninem.

Nigeria jest krajem wyżynnym. Na północy i w środkowej części rozciąga się ogromny płaskowyż osiągający 400-600 m n.p.m., który przechodzi w Wyżynę Dżos z najwyższym szczytem Shese Mountains (1781 m n.p.m.). We wschodniej części kraju, przy granicy z Kamerunem znajdują się góry Szebszi, góry Atlantika, Wyżyna Adamawa z najwyższym wzniesieniem w kraju Chappal Waddi (2419 m n.p.m.) oraz Góry Mandara.

Nigeria | Dziewczęta sprzedające wędzone ryby na brzegach rzeki Niger
Nigeria | Dziewczęta sprzedające wędzone ryby na brzegach rzeki Niger (by sara_joachim)

Na północy i w środkowej części rośnie sawanna, która na południowym wschodzie przechodzi w sawannę z baobabem i akacją. Południową, nadbrzeżną część kraju zajmuje aluwialna, pagórkowata nizina porośnięta wilgotnym lasem równikowym. Powierzchnię kraju przecinają liczne rzeki płynące ku dolinom m.in. Niger, Benue, Kebbi, Kaduna, a wzdłuż nich rosną lasy galeriowe. Wybrzeże jest niskie, deltowo-lagunowe, porośnięte gęstymi lasami namorzynowymi. W północno-wschodniej części kraju, na granicy z Czadem znajduje się Jezioro Czad.

Nigeria leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego (północ kraju) ze średnią roczną sumą opadów od 550 do 700 mm (pora deszczowa od VI do IX) i równikowego bardzo wilgotnego (południe) ze średnią roczną sumą opadów od 2500 do 3400 mm (pora deszczowa od III do XI). W środkowej części Nigerii, średnia roczna suma opadów wynosi od 1000 do 1400 mm. Przy wybrzeżu deszcze padają przez cały rok.  Jest tu zawsze bardzo gorąco. Średnia temperatura w styczniu, na północy, wynosi +22°C, a na południu +25-26°C. W okresie od marca do maja średnia temperatura na północy wynosi +28°C.

Historia Nigerii jest burzliwa. Dzisiejsze ludy m.in. Hausa, Joruba zakładały państewka, które najeżdżali Arabowie. W XVI wieku dotarli do Nigerii Portugalczycy i Anglicy rozpoczynając kolonizacje i handlując niewolnikami. W 1960 roku to wielonarodowe i wielokulturowe państwo odzyskało niepodległość stając się członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Wybuchały częste konflikty na tle etnicznym, religijnym. Sytuacja polityczna po wielu latach napięcia wydaje się być ustabilizowana, co może przyczynić się do wzrostu liczby przybywających turystów.

Nigeria | Nigeryjskie kobiety
Nigeria | Nigeryjskie kobiety przy pracy (by rnw)

W Nigerii jest wiele atrakcyjnych miejsc, które warto zwiedzić, jak np. Kano, starożytne miasto z budowlami wybudowanymi z cegły suszonej na słońcu, z pięknym pałacem emira i Wielkim Meczetem, pałac sułtański w Sokoto. Miłośnikom przyrody ten zróżnicowany fizjograficznie kraj oferuje dziką przyrodę w Parku Narodowym Yankari oraz zachwycające widoki delty Nigru. Niezapomnianych emocji dostarczy spacer po Świętym Gaju Oszun w Oszogbo oraz wycieczka do skansenu tradycyjnego budownictwa w Jos. Nigeria bardzo stara się przyciągnąć turystów, którzy jednak niechętnie zaglądają do kraju, w którym jest zbyt gorąco, i którym niestety panuje duża przestępczość.

Państwa Afryki

Default Image
Sie

Suazi

in Kraje by Super User
Królestwo Suazi to bardzo ciekawy kraj z łagodnym klimatem i malowniczym krajobrazem, położony między RPA i Mozambikiem.Krajobraz tego maleńkiego kraju kształtuje głównie Wyżyna Weldów, która opada ku wschodowi od ok. 1500 m do ok. 500 m trzema schodami,…
Default Image
1550

Wyspy św. Tomasza i Książęca

Wyspy św. Tomasza i Książęca są najmłodszym i najmniejszym państwem na kontynencie…
1552

Etiopia

Federalna Demokratyczna Republika Etiopii, dawna Abisynia, jest krajem Afryki Wschodniej,…
Default Image
1552

Zambia

Zambia leży w Afryce południowej. Większość terenu zajmuje płaskowyż (1000 – 1400 m.).…